Uczestnikami Akcji! są: Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, Fundacja ZWIERZ oraz Organizacje i Osoby Współpracujące.
Sposób realizacji celu to wspólne finansowanie przez Gminy i Fundację ZWIERZ zabiegów kastracji psów i kotów utrzymywanych przez mieszkańców Gminy wraz z trwałym ich oznakowaniem (wszczepieniem mikroczipa i wpisaniem do bazy), a także zabiegów kastracji kotów wolno żyjących.
Fundacja udziela Gminom wsparcia finansowego, realizowanego w formule „pół na pół”.
Oznacza to, że każda Gmina włączająca się do ZWIERZowej Akcji Kastracja! przeznacza 5 000 zł na wykonanie zabiegów, zaś Fundacja ZWIERZ przekazuje drugą część – kolejne 5 000 zł.
Kwoty te zostają wprowadzone do programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2023 każdej z uczestniczących w Akcji! Gmin.
Uczestnicy Akcji! przechodzą cykl nieodpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów z dziedziny ochrony praw zwierząt. Na każdym etapie realizacji projektu, Fundacja ZWIERZ zapewnia wsparcie merytoryczne w zakresie pomocy w tworzeniu programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, a także tworzeniu dokumentów niezbędnych do wprowadzenia Akcji Kastracja! w gminie.
Gminy otrzymują spersonalizowane materiały pozwalające na przeprowadzenie promocji Akcji Kastracja! wśród mieszkańców, a także informatory o zapobieganiu bezdomności zwierząt w gminach oraz o opiece nad kotami wolno żyjącymi.
ZWIERzowa Akcja Kastracja! niesie za sobą szereg dodatkowych korzyści. Środki przeznaczone na jej realizację pozostają w Gminach, wspierając często najuboższe osoby w sprawowaniu opieki nad zwierzętami. Jednocześnie, działania w ramach Gminy polegające na popularyzacji kastracji i znakowania zwierząt zwiększają świadomość mieszkańców. Zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt wiąże się ze zmniejszeniem wydatkowanych z budżetu Gminy środków finansowych.