Najpopularniejsze narzędzia, dzięki którym można testować i diagnozować połączenia sieciowe
Do najpopularniejszych poleceń umożliwiających testowanie połączeń sieciowych zaliczyć można między innymi:
- traceroute – jest to polecenie, które śledzi drogę podejmowaną przez przesyłany przez sieć pakiet danych. Polecenie traceroute wysyła pakiety danych z jednego komputera do innego oraz wyświetla listę routerów lub serwerów, przez które przepływają. Narzędzie to pozwala skutecznie i sprawnie diagnozować problemy z połączeniem sieciowym,
- ping – Dzięki poleceniu Ping można testować połączenie sieciowe i sprawdzać, czy dane urządzenie jest widoczne w sieci. Polecenie Ping wysyła dane do konkretnego urządzenia, a następnie oczekuje na odpowiedź. Jeśli dociera ona bez większych przeszkód, stanowi to potwierdzenie, że urządzenie jest dostępne w sieci i działa w prawidłowy sposób,
- nslookup – dzięki poleceniu nslookup można rozwiązywać nazwy DNS. Polecenie to pozwala sprawdzić, czy nazwa domeny jest skonfigurowana w poprawny sposób. Narzędzie pozwala także uzyskać informacje na temat adresów IP powiązanych z daną domeną. Dzięki temu narzędziu można diagnozować problemy z nieprawidłową konfiguracją sieci oraz DNS.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod adresem https://hostido.pl/baza-wiedzy/wpis/116/jak-wykonac-podstawowa-diagnostyke-ping-traceroute-nslookup.
Czym jest traceroute – kiedy go używać?
Polecenie traceroute pozwala śledzić ścieżkę pakietu IP w sieci. Można wykorzystać go nie tylko w celu diagnozy problemów z siecią, ale także w celu identyfikacji występujących problemów z wydajnością.
Narzędzie traceroute pozwala uzyskać szczegółowe informacje o trasie pakietu danych oraz czasie potrzebnych na ich przesłanie.
Dzięki traceroute można zidentyfikować nieoptymalne bądź też nieregularne ścieżki ruchu w organizacji. Warto pamiętać jednak o tym, że typy pakietów wykorzystywanych przez to narzędzie często są filtrowane i blokowane – wszystko dlatego, że traceroute często wykorzystywany jest także przez osoby o nieuczciwych zamiarach do mapowania sieci celu.
Ping – kiedy go używać?
Ping pozwala zmierzyć czas przesyłu danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci. Jest to pojęcie nieobce graczom online – niewielkie opóźnienie w przesyłaniu danych może znacznie zakłócić bowiem przebieg rozgrywki.
Uruchomienie polecenia ping pozwala:
- sprawdzić dostępność sieci,
- określić liczbę urządzeń występujących pomiędzy urządzeniem a serwerem,
- poznać adres IP danej strony internetowej,
- diagnozować problemy z siecią,
- określić opóźnienie w przesyłaniu danych.
Jak widać, powyższe narzędzia diagnostyczne mogą okazać się bardzo przydatne. Ich znajomość na pewno nie zaszkodzi.