Sobota, 4 lutego 2023 r. Imieniny obchodzą : Joanna, Weronika
02.03.2020

O kształceniu zawodowym i przyszłości naszych uczniów

W Zespole Szkół w Malinowie odbyło się seminarium zawodowe szkół branżowych Powiatu Działdowskiego. Wzięli w nim udział między innymi przedstawiciele pracodawców i szkół podstawowych i ponadpodstawowych, samorządowcy i przedstawiciele Kuratorium Oświaty.

- Bardzo się cieszymy, że dzisiejsze seminarium jest elementem promocji szkolnictwa branżowego. Ważne jest, żeby to kształcenie było wspierane przez szkołę, samorząd i pracodawców. To uczeń i jego rodzice będą decydować o dalszej ścieżce kształcenia. Myślę, że to spotkanie pomoże w pozyskiwanie uczniów w przyszłości. Zależy nam na tym, by nasi uczniowie byli wyposażeni w najlepsze instrumenty zapewniające ich atrakcyjność na rynku pracy – mówi Wicestarosta Marian Brandt.

 

- Jest to jedna z form prezentacji naszych szkół i szkolnictwa branżowego, które jest chyba jednym z najważniejszych elementów edukacji naszej młodzieży. Do tej pory było niezbyt doceniane, a dziś uważamy, że jest jednym z ważniejszych elementów edukacji i kształcenia – dodaje Starosta Paweł Cieśliński

 

- W związku z odwróceniem się znaczenia kształcenia zawodowego i ogólnego nastąpiła zamiana ról. Ważny dla każdego człowieka jest dobry zawód, wybór kierunku i przyszła kariera. Wiemy, że często po ukończeniu studiów trudniej jest człowiekowi wykształconemu znaleźć się na rynku pracy, a jego uposażenie jest niższe niż fachowca, który ukończy szkołę branżową dającą mu możliwość wpasowania się w rynek pracy – Podkreśla Marek Kozłowski, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

 

Jak ważne w dzisiejszych czasach jest kształcenie zawodowe i jak wielki niedobór fachowców na rynku pracy świadczyła ilość osób biorących udział w seminarium.

 

 - W seminarium biorą udział dyrektorzy i przedstawiciele szkół branżowych powiatu działdowskiego, przedstawiciele szkół podstawowych, Kuratorium Oświaty, CECHU Rzemiosł, pracodawców, doradcy zawodowi. A więc bardzo szeroka grupa związana ze szkolnictwem na terenie powiatu działdowskiego – podkreśla Paweł Cieśliński

 

 - Jeśli chodzi o procentowy udział uczniów w kształceniu ponadpodstawowym – 65 procent to uczniowie kształcący się w zawodzie. Te zmiany następują i są widoczne, a to dzisiejsze seminarium ma nam okazać jakimi instrumentami działać i jak współpracować ze szkołami podstawowymi, by pomóc im w wyborze kierunku kształcenia. Mam nadzieję, że będzie to decyzja świadoma i przemyślana – dodaje Marian Brandt.

 

 - Zostałam zaproszona na tę konferencję z ramienia pracodawcy Heinz-Glass Działdowo. My bierzemy czynny udział w programie Laboratorium, ze względu na to, że chcemy przyciągnąć młodych ludzi do kształcenia w zawodzie Operator Urządzeń Przemysłu Szklarskiego w Malinowie, ale również innych, jak na przykład elektryk – umożliwiamy praktyki w tych zawodach – zapewnia Teresa Miecznik, przedstawiciel Heinz-Glas Działdowo.

 

Oferta kształcenia zawodowego w naszych szkołach ponadpodstawowych jest bardzo szeroka, niemal każdy uczeń zainteresowany zdobyciem atrakcyjnego zawodu znajdzie coś dla siebie:

 

 - Myślę, że oferta jest wspaniała i zróżnicowana. W każdej szkole są różne kierunki kształcenia i myślę, że uczeń, który będzie chciał realizować kształcenie zawodowe znajdzie ofertę pośród naszych sześciu placówek kształcenia ponadpodstawowego – zapewnia Wicestarosta Marian Brandt.

 

- Chociażby to, że jest tu obecność wielu pracodawców zainteresowanych pozyskaniem pracowników o tym świadczy, że te szkoły dobrze przygotowują swoich uczniów do przyszłej pracy, mają dobry kontakt z pracodawcami – dodaje Marek Kozłowski, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

 

- Szkoły ponadpodstawowe są przygotowane do kształcenia zawodowego, my poszukujemy dobrych uczniów, których możemy zatrudnić u nas w firmie. Staramy się nawiązywać kontakty z uczniami by pozyskać ich do pracy w naszym przedsiębiorstwie. I takie spotkania umożliwiają nam dotarcie do większego grona odbiorców – aby odwiedzili nasz zakład i zapoznali się z zawodami, które oferujemy – dodaje Teresa Miecznik.

 

Przed uczniami szkół podstawowych i ich rodzicami ważne decyzje: kształcić się zawodowo czy ogólnie? Szkoły ponadpodstawowe w Powiecie Działdowskim mają znakomite oferty niezależnie od wybranej ścieżki kształcenia.

 

MO

 

s

s
s
s
© MD 2010-2023
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności