s
Niedziela, 7 czerwca 2026 r. Imieniny obchodzą : Eoban, Jarosław, Robert, Wiesław
12.05.2017

Lidzbark ma wreszcie upragnione rondo

Po blisko roku prac budowlanych otwarto rondo, na skrzyżowaniu ulic Zieluńskiej, 3 – Maja, Słonecznej oraz Żeromskiego w Lidzbarku.

 

- Skrzyżowanie zwykłe, pod złymi kątami, niebezpieczne z tego tytułu. I tak jak tu widać w tle za mną zostało przebudowane na rondo, które jest elementem uspokojenia ruchu, bo jest to wlot do miasta tak naprawdę i jednocześnie poprawa bezpieczeństwa, także te dwa cele myślę, że w dość prosty sposób zostaną osiągnięte – mówi Waldemar Królikowski, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

 

Kolizyjne i niebezpieczne dotąd skrzyżowanie zostało zastąpione nowoczesnym rondem.

 

- Rondo ma dość niewielkie promienie, by pełniło funkcję wytracania prędkości – samochód dojeżdżający do skrzyżowania musi tak naprawdę zwolnić, to jednak powoduje utrudnienie dla samochodów większych, w związku z czym jest tak zwany pierścień najazdowy, który ma ułatwić manewry dużym samochodem. Pan projektant lubi zieleń więc jest dużo elementów zielonych wprowadzonych, chodniki – wszystko to, co dziś w mieście jest potrzebne – dodaje Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

 

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie podkreśla, że cała inwestycja przebiegła zgodnie z planem i bez opóźnień:

 

- Zaczęliśmy w czerwcu ubiegłego roku, wbijaliśmy łopatę w miejscu, gdzie wydawałoby się wszystko jest jak należy. Dziś po roku zgodnie z planem rondo zostało zakończone i w zasadzie wspólne odczucie jest takie, że to rondo zawsze tu było w związku z tym myślę, że dobrze się wpisało w ten krajobraz. Realizacja jak każda stwarzała pewien problem, bo tworzymy rzeczy nowe, naruszamy jakieś interesy, coś zmieniamy. Takie zmiany tu zaszły, ale myślę, że ogólny odbiór jest pozytywny – kończy Waldemar Królikowski.

 

O budowę ronda w tym miejscu od dłuższego czasu wnioskowały samorządy, mieszkańcy a także ksiądz proboszcz pobliskiej parafii.

 

- Wydawało się, że nie ma innego rozwiązania jak właśnie ta inwestycja i tak faktycznie się stało. Dużą rolę odegrał tu samorząd Lidzbarka, ponieważ zaakcentował znaczną kwotę, żeby wesprzeć działania województwa i dzięki tej współpracy, jak widać przy dobrym projekcie udało się zrealizować bardzo ważny obiekt o znaczeniu komunikacyjnym, estetyczny i co najważniejsze zabezpieczającym bezpieczne poruszanie się jezdne i piesze. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, o dobra współpracę. Dziś możemy się cieszyć, że tę inwestycję udało się zrealizować – mówi Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin.

 

Marszałek województwa przyznaje, że bez pomocy Miasta i Gminy Lidzbark prawdopodobnie nie udałoby się tej inwestycji zrealizować:

 

- My mamy oczywiście mnóstwo potrzeb w województwie i w tych dyskusjach, gdzie trzeba znaleźć pieniądze w budżecie i zdecydować przez sejmik i radnych sejmiku, które inwestycje w pierwszej kolejności. Bierze się oczywiście pod uwagę ten aspekt bezpieczeństwa, ale istotą sprawy jest pomoc lokalnego samorządu, więc jeżeli jest deklaracja i pokazywane pieniądze ze strony gminy czy miasta to wtedy w pierwszej kolejności są rozpatrywane. Także dzięki tej inicjatywie możemy powiedzieć, że i samorząd województwa nie miał problemu z wyborem kolejności inwestowania – dodaje Marszałek.

 

 

Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek podkreślił, że omawiana inwestycja to jedno z największych i najdroższych zadań, które radykalnie zmieni na korzyść komunikację i bezpieczeństwo w Lidzbarku.

 

Marszałek dodał natomiast, że to nie koniec inwestowania w Miasto i Gminę Lidzbark:

 

- Wszystko na to wskazuje, że ten obszar działdowski i sam Lidzbark ma zainwestowanie ciągłe. Jesteśmy tez przy budowie mostu ważnego dla tego miasta i myślę, że niebawem będziemy otwierali następną inwestycję, właśnie uruchomienie tego obiektu. To świadczy o tym, że rozkładamy te inwestycje na całe województwo, żeby rozwijało się równomiernie na całym obszarze – kończy Gustaw Marek Brzezin.

 

MO

 

s

s
s
s
© MD 2010-2024
Portal wykorzystuje pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) własne oraz systemów zewnętrznych, w celu analizowania zainteresowań czytelników naszego portalu i zgodnie z rozporządzeniem RODO. Więcej informacji w naszej polityce prywatności